סדנת כתיבה אוטוביוגרפית לבני 22-14 שמבינים שמילים משנות

מחתרת הכתיבה image
כשהחלטתי להזמין אתכם לסדנת מחתרת הכתיבה, הלכתי ל-ChatGPT לבדוק מה בני נוער מעדיפים – לדבר ביניהם או להתכתב. הוא התחיל לפרט את דרכי התקשורת המקובלות אצלכם (אם תבואו לפגישת היכרות ותרצו לשמוע, אשמח לספר), ואז הוא אמר שהידע המעודכן האחרון שלו הוא מספטמבר 2021. מה??? 2021? היה בזה משהו מנחם. אחרי כל נבואות הזעם שמספרות שהבינה המלאכותית הולכת להשתלט על העולם, נרגעתי קצת כשראיתי שיש לה עדיין מה ללמוד. אני עדיין לא מאמינה שהיא תגיע ליכולת היצירתית שלנו.

המשכתי לשוטט ברשת ומצאתי מחקר מ-2016 על העדפות התקשורת של בני נוער. שאלו אותם איך הם היו מעדיפים לתקשר עם חבר שלהם שעצבן אותם. 61% ענו שהיו מעדיפים לדבר איתו פנים אל פנים, ו-35% היו מעדיפים לשלוח הודעה, אבל כששאלו אותם איך הם מעדיפים לספר למישהו, מישהי, שהתאהבו בו, בה, היה שוויון כמעט מלא בין אלה שהעדיפו לספר פנים אל פנים (48.3%) לאלה שהעדיפו לכתוב (42.5%).

איך שלא יהיה, ברור שכתיבה היא אחת היכולות החיוניות היום, וללא ספק מרחיבה מאוד את מנעד האפשרויות שלנו. טקסט טוב – מדובר או כתוב, בפוסט או בסרטון – מקבל הרבה יותר התייחסויות. קורות חיים כתובים טוב ייתנו לנו קדימות במבחני קבלה באוניברסיטה ובראיונות עבודה. פיץ' מנוסח היטב ישיג לנו מימון לסטארטאפ שאנחנו רוצים להקים, לסרט הקולנוע שאנחנו רוצים לביים, למיזם החברתי הגדול שיעשה מהפכה.

אז מאיפה מתחילים? מתחילים מחומרי החיים שלנו. איך נוכל להביא את עצמנו בכתיבה אישית, נוגעת, שלא תלויה במה שמצפים מאיתנו, בפחד ממוסכמות וממה יגידו. רוצים להתנסות ואז להחליט? בואו למפגש היכרות חווייתי.
אגב, דמיינו לכם כמה קשה לשבת ולכתוב את זה, כשנער חתולים בן ארבעה חודשים מנסה לתקן כל הזמן את הטקסט שאתם מקלידים.
מה קורה בסדנה? image

נפגשים אחת לשבוע או שבועיים (בהחלטה משותפת) למפגש של שלוש שעות. במפגש קוראים את הטקסטים שכתבתם בבית (המשימות נמסרות בסוף כל פגישה), מתבוננים בהם ומשוחחים עליהם. לפעמים נעשה משימות כתיבה קטנות בתוך הסדנה עצמה. לפעמים נצא לכתוב בחוץ, בכל מיני מקומות.

מפגשי היכרות לקראת הסדנה

ספטמבר 2023

עליי image
אני כותבת ועורכת המון שנים. ערכתי הרבה מאוד ספרים, כתבתי הרבה מאוד טקסטים. הקמתי וערכתי עיתון. הייתה לי הוצאה לאור. וכבר הרבה שנים מנחה את סדנת חומר נפש למבוגרים, שממנה יצאה סדנת מחתרת הכתיבה
לא צריך לדעת לכתוב, ובסדנה אני לא מלמדת לכתוב; כלומר: לא נעסוק בטכניקות כתיבה ולא באמצעים ספרותיים; נעסוק בצורה, רק ככל שהיא משרתת את התוכן. ובכל זאת, במהלך 16 השנה שאני מנחה את הסדנה גיליתי שהכתיבה, גם של אלה שלכאורה לא יודעים לכתוב, משתכללת פלאים, אולי יותר מאשר בכל סדנה ללימוד כתיבה, וזה קורה בזכות שני עניינים עיקריים: האחד הוא הצורך להביא הכי מדויק שאפשר את הדקויות המופשטות יותר של הסיפור שאני רוצה לספר, והאחר הוא האימון המתמשך במלאכת הכתיבה.
לאלה שאוהבים לכתוב, שמבינים שדרך הכתיבה הם יכולים לשוחח עם עצמם וגם עם חברים, להבין דברים. לאלה שאוהבים לשמוע טקסטים שכתבו אחרים, לקבל מהם השראה. לאלה שאוהבים התכנסות שיש לה משמעות ועומק. לסקרנים שרוצים לחקור לאן מסע של כתיבה יוביל אותם.

מתחילים אחרי החגים!

אוקטובר 2023